Към съдържанието

8-миииии

08.03.2011

Откакто започнах да пиша този блог, моят 8-ми март не е същият. Като се замисля, повечето ми дни вече не са същите. Освен моят гняв, страх, тревога, грижи, радости и РСС фийдове, Openly Feminist е сборник и за чуждите такива. И това не го казвам, за да се оплаквам. Точно обратното. Казвам го, за да ви благодаря.

Когато започнах преди няколко години, всъщност започнах да пиша, защото намирах малко хора, с които да говоря по тези теми. Женските списания бяха източник на информация за гащи и силикон. „Сериозните“ издания преписваха едно и също прес-съобщение по случай „празника“ и го подписваха като свое. Много от читателите ми ме питаха, оффф, кво толкова. Какво повече искаш?!

Днес, около 3 години по-късно, 8-ми март е по-спокоен. Не защото мисля, че всичко е наред. Напротив. От чисто-статистическа гледна точка, България е с няколко стъпки назад по отношение половата равнопоставеност.

Световният Икономически Форум всяка година прави един много интересен доклад: The Global Gender Gap Report, в който класира държавите по ниво на полова равнопоставеност. Прави се индекс, който е съвкупност от индикатори, между които са трудовата заетост и паритет в заплащането на мъжете/жените, образование, женското участие в политиката, здраве и др. Традиционно, на върха на класацията са Скандинавските държави: Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция. На дъното са Пакистан, Чад и Йемен. През 2006-та, България се класира на 37-ма позиция във въпросния доклад от 115 държави. През 2007-ма на 25-то място, през 2008-ма на 36-то, през 2009-та на 38-мо. През 2010-та, България се класира на 50-та позиция, непосредствено след Чили и Македония и пред Киргизстан и Израел. България е на първо място в света по брой жени, работещи на технически позиции, на 40-то място по достъп до здравна грижа и на 108-мо място по отношение съизмеримост на заплащането на мъжете и жените.

Днешният ми 8-ми март е по-спокоен, защото цитираният параграф не е цитат от просто някакъв си постинг в блога ми, а от материал, който написах по поръчка на Сибина Кръстева, редактор специални проекти в Бизнес Медиа Груп. Можете да прочетете пълния текст в годишното издание на групата, 100-те най-влиятелни жени. Убедена съм, че ще намерите цялото издание изключително интересно и любопитно. Относно самата класация, и аз като Маги Малеева ще отбележа, че не харесвам всички жени, които са включени в нея, но се радвам, че списъкът съществува.

Спокойна съм и защото публикациите, които видях по случай 8-ми март в други издания всъщност са доста интересни и написани грамотно и без сарказъм. Обърнете особено внимание на материала във в-к Дневник за постъпилите жалби към Комисията за защита от дискриминация. А най-хубавото на всичко това е, че публикации по темата (не навсякъде и не супер-често, естествено), се появяват доста по-регулярно.

С две думи, доволна съм, че като че ли лека полека темите за дискриминацията, равноправието и нуждата от равнопоставеност лека полека преминават в обществения мейнстрийм. И за хората, тези въпроси, не са загърнати в 8-мартенски целофан, а са нещо, за което мислят активно и последователно.

Да отбележим денят. Пък, че не е много-много за празнуване, то е ясно.

7 коментара leave one →
  1. Йоана permalink
    09.03.2011 09:03

    Искам да питам нещо от силен интерес и без да се заяждам – какво е основанието журито, определящо най-влиятелната жена, да е съставено само от мъже?

    • openlyfeminist permalink*
      09.03.2011 09:31

      И аз се чудих. Не знам. Погледни в самото издание, където предполагам методологията на класацията е описана в детайли. Освен това, в интервюто по БНТ, което линк-нах Левон Хампарцумян се отнася леко шеговито към класацията, което мен лично ме дразни. Не мисля, че тези жени заслужават неговото снизхождение.

  2. 09.03.2011 12:21

    Petya, az taka i ne vidyah tvoya tekst. Kakvo mu e zaglavieto? A shto se otnasya do klasaciyata az lichno sum imala kontakt s 4 ot top damite i potvurzhdavam che sa bili 4 ot nai-vliyatelnite jeni v moya zhivot.

    • openlyfeminist permalink*
      09.03.2011 12:29

      Изпратих моя текст със заглавие: „Просто признание“. Не съм сигурна дали е публикуван по този начин и уви, списанието не е изцяло в сайта към момента.

  3. 30.05.2011 15:36

    Най-вероятно това не е най-доброто място за този линк, но си мисля, че изследването ще е интересно на читателите на openlyfeminist. Alberto F. Alesina, Paola Giuliano и Nathan Nunn са написали изследване на тема On the Origins of Gender Roles: Women and the Plough, може да се свали от http://papers.nber.org/papers/w17098. Естествено коментара може да се премести на по-удачно място.

Trackbacks

  1. на днешния 8-ми март at Smiling
  2. 8-миииии | Bulgarian Blog

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

%d блогъра харесват това: