Репортаж на bTV за разликите в заплащането на мъжете и жените в България
На сайта на bTV можете да видите кратък репортаж за разликите в заплащането на мъжете и жените в България. Видеото не е нещо особено различно от нещата, които вече сте чели по темата, но за мен лично (оперативната дума е ЛИЧНО) се откроява по две причини:
1. Интервюираните програмисти са мои бивши колеги: Диана и Иво от Netage Solutions. Netage е супер работодател по много причини, но една от тях е добронамерената атмосфера спрямо жените-служители. Самият факт, че интервюто се е случило в този офис, мисля, би трябвало да говори достатъчно красноречиво. Аз не работя там от вече повече от две години и все още съм голям фен на компанията. Ако си търсите работа, изпратете CV. Ако ви предложат работа: чувствайте се поласкани.
2. Репортерът очевидно е правил research по темата, звучи информирано и непредубедено. Това само по себе си е голямо постижение за представител на българските медии. Човекът не докладва сухи данни, а се опитва да разбера защо се получава така. Разговорът със служителката от социалното министерство за учителките и директорите; коментарът за касиерките и зареждащите рафтовете в хранителните магазини са супер попадения!!!
Репортажът ме кара да се замисля дали ставаме свидетели на някаква качествена промяна в мисленето по темата за половата равнопоставеност в България, особено в медиите… и ако да, каква точно е причината тя да се случва.
После гледам видео за Джони Деп от Бургас и си мисля…, може би… не баш.
P.S. Ако темата ви е интерсна, погледнете материалът ми за жените в ИТ бранша в България, който писах по поръчка на списание .Net.
Гледах предаването (от линка) и ми се видя много елементарно. Нямаше сравнение на едни и същи неща.
Никъде в предаването не показаха, че за една и съща работа жени и мъже получават различно. В магазините жените работят на касите, мъжете разнасят по щандовете. Мъжете получават повече, но явно не работят същата работа.
За детските градини и начални училища само казаха за някакъв мъж директор. Аз досега въобще не съм чувал за мъж директор на училище, само за жени.
Ти ен си чувал – не значи, че няма. Директорът на „Индира Ганди“ например е мъж, и държи всичките му преподавателки да са жени, за да може да ги контролира по-лесно – сведения от мъж, който се опита (и успя, поради липса на желаещи жени) да стане учител по хинди там.
Пък по мои сведения директорът на „Индира Ганди“ избира жени за учителки, за да има избор кого да шантажира сексуално. Сведения от очевидци.
Може и това да е, все пак нямам наблюдения първа ръка (само много близка втора).
Исках да кажа, че едното не изключва другото, за съжаление, а може би даже го включва логически. Този учител като мъж не е бил обект на домогване и не е разбрал за тази система на действие, но моя позната учителка по английски е имала възможността да го разбере…
„Репортажът ме кара да се замисля дали ставаме свидетели на някаква качествена промяна в мисленето по темата за половата равнопоставеност в България, особено в медиите“
Абе след предаването по Нова за измамата глобално затопляне, плахо се показа кокичето и на моята надежда, че медиите у нас може да са почнали да се стараят да не са папагали на прессъобщения, ами да се интересуват от различни гледни точки по наистина важни въпроси.
Btv имат попадения в репортажите. Имаха и един много добър за пластичните операции, „Барби“ и фолк-манията в устни, бюст, прически и прочее. Наистина впечатляващо точен филм за налагането на стереотипи във външния вид (в България) с всички последици, които виждаме всеки ден.
Но скоро попаднах на повторението на репортажа за донорството на яйцеклетки и ми настръхнаха косите. Миролюба Бенатова просто се подигра с отчаянието на жените, искащи деца. Жената май има комплекси в областта и си ги изкара всичките. Оттогава гледам маааалко по-различно на материалите им.