Поразиите от традиционната мъжественост
Опитвам се малко по малко да наваксам пропуснатото от блоговете докато си пренасях багажа насам натам и попаднах на поредния страхотен текст на Ели Иванова-Понти за поразиите от традиционната мъжественост. Ето съвсем кратък цитат:
Хората по-лесно дават милостиня на просеща жена или дете, отколкото на мъж, който би могъл да има също толкова сериозни проблеми като и жената, както и също толкова или по-голяма невъзможност да си намери работа. И като говорим за възможност за работа, помислете си за професиите, в които мъжете са дискриминирани и разубеждавани да упражняват. Едно момче никога не би могло да си намери лятна работа да се грижи за малки деца, а уменията на едно момиче в това отношение не биха поставяни под съмнение.
Майките учат децата си да не се доверяват на мъже, ако се загубят, а да искат помощ от някоя майка с дете.
Един приятел ми каза, че забелязва как жените на улицата го гледат подозрително като потенциален сериен изнасилвач, когато се прибира късно вкъщи. Но ми каза с неутрален тон, че смята това 3a нормално.
Горещо препоръчвам целият текст! Също така се чудя дали Велян, който преди няколко дни призоваваше жените да бъдат жени и мъжете да бъдат мъже, би се съгласил да участва в кратък обмен на мейли с Ели, който аз искам да модерирам. Струва ми се, че би се получил интересен разговор.
Помогнете с малко peer pressure, да ги убедя да се навият.
и къде е доказано, че хората дават по-често на жени и деца, а не на мъже? някакви референции?
:-D Дискусията мисля че би била полезна и интересна и за самите тях, и за публиката.
Сега ми хрумва, че може да се направи дискусия между двамата на живо, която после да се качи в нета. Кой е казал, че такива могат да стават само в ТВ предавания? Но трябва да е измисли и модериращ водещ…
Tova e ujasno drebnavo – "kyde e dokazano"? Za da e vyarno, trqbva da e dokazano? Koi utvyrjdava tezi, koito dokazvat razni neshta? Tyah koi gi dokazva, che sa istinni?
Trygnesh li s tozi argument, veche ne obsyjdash sydyrjanieto, a opakovkata – E li tazi referencia dostatychna/priemliva za men ili ne.
Nebeto NE E sinio vsashtnost, no moje li niakoi da te ubedi v obratnoto?
А според мен, това е нормално. Статистически погледнато едно младо момиче ще се грижи за детето по-добре от момче на същата възраст. Просто жените съзряват по-рано. В древността (а и сега в някой общности) момичето навърши ли 15 години, е смятано за готово да стане майка. Освен това момчетата много по-лесно се разсейват от момичетата.
Искам да наблегна на факта, че говорим не за възрастни (27+ години) хора, а за тийнейджъри. Дори ако погледнеш оценките на дадена група ученици (момичета и момчета), прави впечатление, че момичетата са с по-високи оценки.
А и за жените на улицата е нормално – мъжът е физически по-силен от тях, те практически нямат защита от него, нормално е да са предпазливи. Едва ли биха гледали на него така в центъра на Мюнхен или Париж примерно.
Да предположим, че не познаваш змиите – кои са отровни и кои не. И си на място, в което има и от двата вида. Като видиш змия, ще ли чакаш да те ухапе, или ще се отдръпнеш от нея превантивно.
Или хайде, да не е змия, да е мечка. :)
Ако видиш в гората мечка, няма как да си сигурна дали ще те нападне или не. Но едва ли би се втурнала към нея за да я погалиш по рунтават козина
Трябва да си направя един акаунт, че да не пускам по 20 коментара един след друг, но както и да е.
Та така. Какво четем още в статията:
"Има един момент в началото на юношеството, когато момчетата с изненада откриват, че не са вече симпатични и забавни на околните непознати, каквито са били като малки, а започват да бъдат възприемани заплашително. "
Чудно ли е тогава, че родителите предпочитат момичета да се грижат за децата им?
А и принципно, децата много по-лесно се опускат при непозната жена, отколкото при непознат мъж.
"В сградата няма пожарогасители. 50 души изгорели в пожара."
Bendetto: "Чудно ли е тогава, че са изгорели? А и принципно, огънят има такива свойства."
ПРЕВОД: "Така е, защото е така, винаги е било така и трябва да си остане така. Защото е така."
И аз мисля, че е естествено, че трябва да има статистика, да се докаже – иначе е неоснователно. И за небето има доказателсва защо е синьо, и то научни. Хората доказват, чрез описване на стъпките, по които са стигнали до определени изводи. А просто да се каже, че хората дават по-често на жени и деца, а не на мъже е просто някакво хрумване, без ясна идея дали това е реално така. Може само да предполагаме в случая.
Не бих казала, че първия коментар е дребнав – просто на вас ви харесва да е така :)
Интересно, но г-жа Понти никога не успява да предизвика буря от негодувание и злобни коментари, както се случва в този блог, а уж едни и същи феми-теми се обсъждат и въпреки линковете към нея…
Трябва да се направи изследване за това кой носи повече точки на феминизма – агресивния тип проповедник или чистия интелектуалец…
Moje bi togava triabva da chetesh neinia blog, a ne tozi na Petya. Taka na vsichki shte im e mirna glavata.
Mr. Ice,
То е просто защото хората не се интересуват особено от интелектуалстване.
Виж, нещата приложени към реалния живот са им по-интересни. И повече будят дискусия. Оттам и злобните коментари.
Да, може да се помисли кое има повече влияние.