БХК за положението на жените в БГ през 2007
Публикуването на годишния доклад на Българския Хелзински Комитет за човешките права в България е голямо събитие само по себе си. Предполагам сте чули/чели за някои от изводите. Аз бих искала да ви обърна внимание само на ето този параграф:
По отношение на правата на жените основната констатция е, че през 2007 г. в
България продължи да липсва политическа воля за провеждането на ясна, постоянна и последователна политика по отношение правата на жените и
равнопоставеността на половете. В държавния бюджет за 2007г. отново не бяха
предвидени средства за такава.Но в областта на борбата с домашното насилие са отбелязани определени успехи и това трябва да се каже. В работата на съда също се забелязва определен напредък, особено при издаването на заповеди за незабавна защита, което създава по-големи гаранции за живота и здравето на пострадалите и техните деца.
И така, оптимистично, ви пожелавам лека нощ. Утре ще си говорим за Карла Бруни.
Винаги съм смятал, че в България има дискриминация спрямо следните групи от хора:
1. Циганите
2. Хомосексуалистите
3. Жените
Трудно е. Дори да си само в една от тези групи, а ако недай си Боже принадлежиш към повече от една, животът се превръща в непрекъснат низ от битки.
А.А:
Абсолютно съм съгласна! Това, което мен най-много ме дразни е, че от една страна хората са неинформирани по тези въпроси, а в същото време не се притесняват да изразяват много категорично мнение…Разговорите са изключително безумни и неконструктивни.
Магдалина:
…И тези битки в по-голяма част от случаите ги водиш сам, защото липсва подкрепа от държавата, липсва целенасочени усилия от активистки организации, хората обичат да говорят за политика, но не и за СОЦИАЛНА политика…Нямам думи.
Миналата година беше създадена Конвенция за правата на хората с увреждания и в нея жените с увреждания се третират като особено ощетена група, задари двойната дискриминация и по-голямата опасност от домашно насилие и изнасилване. Това може само да ме радва.
Влакове горят, полицаи рекетират, а българските жени си дърдорят за историята на правата на българските жени…
оцеляването на човечеството на е ли сред целите на феминизма?
в (политически) размирни времена не трябват мъже и жени, трябват ХОРА
Хората не обичат да говорят за СОЦИАЛНА политика защото от нея не се печели. В България е модерно да се говори само за пари. Ако това може да бъде изкоренено, би имало далеч по-голяма полза за обществото от да речем правото на обратните да отглеждат деца. Жалко е, че жените не залагат на изкуството, а на сърпа и чука – да се наредят равни редом с мъжете на нивата и на барикадата…
alien:
Съгласна съм с теб, че масовата ценностна система в България не предразполага към разговори на социална тематика. И съм абсолютно съгласна, че това е ГОЛЯМ проблем.
Не съм склонна да се съглася с теб (и с Bruce Wayne), че някои социални проблеми са по-важни и съответно трябва да се адресират по-рано. Дискриминацията спрямо хомосексуалистите е ужасяващ проблем, но не бива да се борим срещу него за сметка на усилията ни за равнопоставеност между мъжете и жените. И обратното, разбира се.
Като феминист, аз концетрирам своите собствени усилия в посока равнопоставеност между половете, НО това не ми пречи да имам мнение и отношение към други проблеми.
От Ена,
alien, не разбрах коментара ти за изкуството. Феминистите от много време правят усилия историческият и съвременният принос на жените към изкуството да бъдат оценени, нарзвно с приноса на мъжете.
Чудесно, бих искал да се запозная с изкуство създадено от жените. Тук например. Май по-важна за коментиране обаче е сексуалната обективизация…
alien:
Чудесна идея за тема. Само ще те помоля да бъдеш търпелив, защото не можем с всеки един текст и всеки един разговор да засягаме всички възможни произтичащи теми и казуси…