Осми март в цифри
В осмо-мартенския си брой, Капитал Light отделя много внимание на жените и женските въпроси. В рубриката FLIGHT-FALL феминизмът е позициониран долу в ниското…”защото на всички ни е писнало от него”. Не знам това дали принципно е възможно, тъй като в България феминизма определено не е често-срещано политическо кредо…и чак пък да им е писнало…не виждам как.
Но това както и да е, запознаваме се и с 23 неща, които промениха живота на българката през последните двайсет години. Силикон, прашки, такива работи. И понеже става въпрос за числа…ето и тук няколко:
25: процентът български жени, които са жертви на домашно насилие
30: процентът работещи жени в България, които успяват да се забавляват и да си доставят удоволствие
9: процентната разлика между средната работна заплата на мъжете и жените в България
1/3: от българите познават жертва на тормоз в къщи
43: процента от малтретираните в къщи са жени
44: процента от българските жени смятат, че са имали проблеми на работното място, защото са бременни
Може би тези цифри не са особено изчерпателни. Но въпреки това се чудя, дали всички, на които им е писнало от феминизъм са запознати с тях.
Данни: Netinfo, World Labor Organization, Български център за джендър изследвания
В България единственото което можеш да чуеш за феминизма са фразите „А феминистките казват, че…“ или „Аз не съм феминистка, но…“.
Обаче иначе на всички им е омръзнало от феминизма и от злите феминистки, кото са навсякъде.
43: процента от малтретираните в къщи са жени
Това означава ли че останалите 57% са мъже? Или 57-те% се разпределят между мъже и деца?
Иначе в България да биеш жена си май още не се счита за нещо нередно. Сещам се за следния разговор между две дами, които познавам:
А: Ще се развеждам.
Б: Защо? Бие ли те?
А: Не.
Б: Пие ли?
А: Не.
Б: А тогава защо ще се развеждаш?
повечето от останалите са деца, предполагам…
26-28% от жертвите са деца, 38% са стари хора. Поради естеството на проучването е много трудно да се съставят точни данни.
nicodile: този разговор е просто ужасяващ и съм абсолютно убедена, че не е изолиран случай.
Аз пък съм чувала фрази от рода „Не съм феминистка, защото не искам да си плащам сметката в ресторанта, да си нося тежките куфари и да се налага сама да се грижа за детето…“
Колкото до домашното насилие, чувала съм коментар на мъж за жена с 3 деца и не особено добри доходи, чийто съпруг редовно засвидетелстваше „съпружеското си отношение“ с юмручни средства, че щом стои при него, значи й харесва.
По стечение на обстояелствата имах възможност да се запозная с различни проекти за борба с насилието над жени, както и с тези за закрила на детето. Положението е трагично, макар че усилията на шепа ентусиасти и волята на потърпевшите понякога успяват да накарат порочния кръг да се скъса и да придобие вид на спирала водеща към спасение.
Благодаря! Радвам се, че има реакция на „женския“ Light. Много лош избор на позиция за 8-ми март. Mаскирали са се на Cosmopolitan (например). Аз си мислех, че имат различни „таргет групи“.
“ Не се занимаваме с това дали сме ЗА или ПРОТИВ 8 март, защото темата е стара като тази дали сме феминистки или не (ами естествено, че не)“ от Капитал LIGHT, от редактора
И на мен ми направи неособено приятно впечатление последният Light. Щях да направя сравнение с Cosmopolitan, но видях, че Анета ме е изпреварила.